Originalets titel: First Letter to Radek
Översättning: Martin Fahlgren
Redigering: Martin Fahlgren
HTML: Martin Fahlgren
Käre Karl Bernhardovitj:
1. Jag skriver till dig angående frågan om det kinesiska kommunistpartiet i Guomindang. Denna fråga förtjänar uppmärksamhet och att utvecklas närmare. Jag instämmer fullständigt med det du skrev i detta hänseende. Men det måste konkretiseras för de icke initierade läsarna, och det gäller i stort sett alla. Det är mycket viktigt att sammanställa grundläggande fakta om Guomindangs och det kommunistiska partiets utveckling (de områden till vilka de spridits, strejkrörelsens utveckling, Guomindang, kommunistpartiet och fackföreningarna, motsättningarna i Guomindang osv).
Enligt min uppfattning är det mycket viktigt att jämföra situationen i Kina med den i Indien. Hur kommer det sig att det indiska kommunistpartiet inte förenar sig med en nationellt-revolutionär organisation? Hur går det i detta hänseende i Holländska Indien? Saken är den att förekomsten av ett nationellt och t o m kolonialt förtryck inte alls nödvändiggör att det kommunistiska partiet går in i ett nationellt-revolutionärt parti. Det hela beror framför allt på klasskrafternas differentiering och hur denna är knuten till det utländska förtrycket. Politiskt står frågan så här: kommer det kommunistiska partiet att under en längre period spela rollen av en propagandacirkel som rekryterar enskilda individer (inom det revolutionära demokratiska partiet), eller kan det kommunistiska partiet under den kommande perioden ställa sig i ledningen för arbetarrörelsen? I Kina är det ingen tvekan om att omständigheterna är sådana att det andra alternativet gäller. Men detta måste bevisas, måhända enbart på ett mycket allmänt plan, men kompletterat med ett urval av de viktigaste fakta. Glöm inte att Bucharin kommer att avlägga en rapport om den internationella politikens frågor vid partikonferensen, och frågan om Guomindang kommer otvivelaktigt att komma upp.
2. Hur går det med ”frågor och svar”?
3. Skrev du brevet?
4. Frågan om fackföreningarna står på partikonferensens dagordning. Såvitt jag vet har du följt Trud och fackföreningspressen. Det är mycket viktigt att utveckla detta arbete och systematisera det med tanke på frågans exempellösa betydelse.
Jag skriver en del, tar emot gäster, blir fotograferad ihop med kamrater vid hälsobrunnen och skjuter vaktel, vilket jag hoppas att även du gör.